16 жовтня на базі КЗВО «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського» відбулася гостьова лекція на тему «Творча постать Р. Скалецького на тлі соціокультурного континууму Поділля ХХ століття». Її прочитала Олена Євгенівна ВЕРЕЩАГІНА-БІЛЯВСЬКА – кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри музикознавства, інструментальної підготовки та хореографії Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського.
Зустріч із відомою музикознавицею продовжила серію науково-просвітницьких заходів у межах Всеукраїнського мистецького івент-проєкту «РОДІОН СКАЛЕЦЬКИЙ: ДУШІ ПІСЕННОЇ КРИНИЦЯ», що має на меті ознайомити майбутніх педагогів, фахівців у галузі мистецької освіти і культури з музичною спадщиною рідного краю та її духовними витоками і побудувати творчий діалог.
До лекції у форматі онлайн долучилося понад 100 слухачів, серед яких здобувачі освіти, педагогічні і науково-педагогічні працівники закладів мистецької та музично-педагогічної освіти різних типів і форм власності, рівнів акредитації, зокрема: представники КЗВО «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського», Тульчинського фахового коледжу культури, Рівненського державного гуманітарного університету, Рівненського музичного фахового коледжу, Вінницького державного педагогічного університету, Одеської національної музичної академії імені А.В. Нежданової, Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини. Серед слухачів були присутні працівники Бершадського краєзнавчого музею, де експонується виставка, присвячена творчості композитора, і Лариса НАТАЛОЧНА – донька племінниці Р. Скалецького, упорядниця архіву композитора, авторка книг про нього.
Така широка географія слухачів свідчить про актуальність порушеної теми, інтерес до пізнання української музики, музичної історії нашого краю та його творчих особистостей.
У своєму виступі пані Олена розкрила політичні, соціальні, культурні умови, що склалися на початку ХХ століття на Вінниччині і вплинули на формування творчої особистості Родіона Скалецького, професійне становлення якого припадає саме на цей період. Під час лекції науковиця звернула увагу присутніх на видатну і водночас трагічну постать учителя Родіона Андрійовича – композитора, диригента і фольклориста Якова Яциневича (1869-1945), що є одним із фундаторів духовної музики початку ХХ століття (його творчість потребує подальшого вивчення і широкого висвітлення).
Презентовані під час лекції цікаві факти про культурне життя Вінниччини за часів гетьманату, чинні хори та оркестри в містечках Бар, Браїлів, Лука-Барська (1922), упровадження європейських освітніх музичних традицій (А. Гуммель), розвиток інструментального виконавства та відкриття оперного театру викликали захоплення, гордість і жвавий інтерес у слухачів. Водночас констатація свідчень про початок репресій та знищення українських митців, трагічність десятирічного заслання самого Р. Скалецького з родиною за межами України актуалізувала в присутніх сприйняття сьогоднішніх воєнних реалій, у яких живе наша країна, захищаючи своє право на незалежність, та спонукала кожного замислитися про жахливі наслідки в разі втратити нашої державності.
Обсяг пізнавальної інформації, високий професіоналізм доповідачки, її майстерне володіння словом, уміння академічно виважено і цікаво презентувати творчість Р. Скалецького в контексті культурного становлення Вінниччини дозволило краще пізнати музичну спадщину рідного краю і стати активним учасником творчого діалогу.
Щиро дякуємо Олені Євгенівні ВЕРЕЩАГІНІЙ-БІЛЯВСЬКІЙ за лекцію, привітну академічну комунікацію, мотивацію до вивчення, збереження та примноження вітчизняної музичної культури і її духовних витоків.
Ірина ДІКУН,
автор і керівник проєкту,
старший викладач кафедри мистецьких дисциплін,
кандидат педагогічних наук
Comments