Можна жити в Україні, а можна жити Україною. Для багатьох цей вибір стає життєвим кредо. І саме так можна окреслити життєву позицію Родіона Андрійовича Скалецького – видатного подільського композитора, диригента, педагога, фольклориста, етнографа. Його творчість стала зразком служіння українській культурі та її найбільшому скарбові – народній пісні.
Упродовж трьох місяців студенти КЗВО «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені М. Грушевського», Тульчинського фахового коледжу культури та Рівненського державного гуманітарного університету досліджували багатогранну діяльність Родіона Скалецького. А в день 125-ї річниці від дня народження композитора студенти і викладачі об’єдналися для вшанування його пам’яті в масштабному творчому проєкті. У результаті копіткої роботи було підготовлено різнопланову програму, що стала справжнім святом української пісні, багатства подільського фольклору та гармонії народної творчості.
Святковий захід розпочався з виконання композиції «Подільський вітрець», яка свого часу була візитівкою Вінницького обласного радіо. Це символічно, адже твір асоціюється з душею Поділля, що стало джерелом натхнення для Родіона Скалецького.
Село Михайлівка, батьківщина композитора, завжди залишалося осередком його творчої енергії. Тут він збирав народні пісні, які згодом обробляв для хорового виконання. Саме в Михайлівці вперше прозвучала «Пісня про рідне село», написана у співпраці з поетом Іваном Палагнієм. У програмі проєкту цей твір виконала капела імені М. Леонтовича Тульчинського фахового коледжу культури.
Зібрана Р. Скалецьким колекція народних пісень вражає своїм обсягом і ретельністю опрацювання. Вона містить календарно-обрядові пісні, співанки, весільні мелодії та заклички, які стали основою для багатьох хорових творів композитора. Улюбленим його жанром були веснянки, які він гармонізував для хорового виконання. Деякі з таких пісень прозвучали в івент-проєкті, зокрема «Ой, вербо, вербо», яку зворушливо виконали викладачі Тульчинського коледжу культури, та «Ой, а в городі катран» у виконанні народного ансамблю автентичного співу «Голоси предків» КЗВО «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського» (керівник – Наталія МАТВІЄНКО, викладач кафедри мистецьких дисциплін).
Родіон Скалецький з великою шаною ставився до українських поетів-класиків. Його музика на вірші Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки та інших митців вирізняється гармонійним поєднанням народних мотивів і глибокого ліризму. Одним із таких творів є пісня «Тече вода з-під явора» на слова Т. Шевченка, яка прозвучала у виконанні студентів Тульчинського фахового коледжу культури.
Невід’ємною складовою творчості Р. Скалецького була співпраця з молодими поетами, зокрема з Василем Юхимовичем. Разом вони стали авторами численних хорових творів. Їхня творчість знайшла своє місце в радіовиставі «На Поділлі – весілля» та в циклах побутово-обрядових пісень «Щедрий вечір» і «Весняне коло». У мистецькому проєкті прозвучала «Лірична пісня» на слова Василя Юхимовича у виконанні квартету «Магія звуків» КЗВО «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського» (керівник – Олена ЛЕВИЦЬКА, викладач кафедри мистецьких дисциплін). Цей твір зачаровує безмежним простором почуттів і переживань.
Усе життя Родіона Скалецького було присвячене хоровому мистецтву. Його спадщина налічує 598 творів, серед яких 125 – це обробки народних пісень. Композитор був продовжувачем традицій свого великого земляка Миколи Леонтовича. Тож не дивно, що в програмі проєкту звучали пісні, дуже близькі за стилістикою до творів самого Миколи Дмитровича: «Відлітали журавлі» у виконанні народного аматорського колективу «Жіноча хорова капела» (керівник Світлана СОРОЧИНСЬКА, концертмейстер Лариса КОВАЛЬ – викладачі кафедри мистецьких дисциплін) та «Щедрик» у виконанні народного аматорського колективу «Мішана хорова капела» (керівник Наталя СКОРИЧ, концертмейстер Оксана КОЦУРАК – викладачі кафедри мистецьких дисциплін) .
Композиція «Вечірня пісня» на слова Володимира Самійленка стала символом гармонії природи та людських почуттів (виконували студенти КЗВО «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені М.Грушевського», керівники – Наталя СКОРИЧ, Леся ПЕТРАЩУК, Олена ЛЕВИЦЬКА, викладачі кафедри мистецьких дисциплін). У її звучанні відчувається та сама любов до краси, що пронизувала кожну струну душі композитора.
Глядачів та слухачів івент-проєкту зачарувало професійне виконання дитячих пісень Родіона Андрійовича: «Горобчику, сватку, сватку» у виконанні народного ансамблю автентичного співу «Голоси предків» (керівник – Наталія МАТВІЄНКО, викладач кафедри мистецьких дисциплін), «Зіронька» (керівник – Ірина ДІКУН, викладач кафедри мистецьких дисциплін), «Журавель» у виконанні народного аматорського колективу «Ельдорадо» (керівник – Дарина МАГЕЛЬНИЦЬКА, викладач кафедри мистецьких дисциплін), «Ходить гарбуз» у виконанні народного аматорського колективу «Промінчики» (керівник – Дар’я ДМИТРИШЕНА, викладач кафедри мистецьких дисциплін).
Презентація проєкту, присвяченого 125-річчю від дня народження Родіона Скалецького, стала символом незламності української культури та її здатності надихати нові покоління. Через пісні, створені композитором, ми отримуємо ключ до розуміння культурних глибин українського народу, його історії і традицій.
Цей захід іще раз нагадує: жити Україною – це не лише про натхнення, а й про відповідальність. Саме таке життя обрав для себе Родіон Скалецький, залишивши поколінням співвітчизників невичерпне джерело духовності, яке й надалі живитиме нашу культуру.
Альона ШИНЕЛЬОВА,
викладач кафедри мистецьких дисциплін
Comments